Cricket 2008

[ back to previous page ]

Captain of Cricket: Sam Smith FH

Results 1st XI

Opposition Result Batting Bowling
Filton Academy Lost by 8 wkts 93 all out
W Denford 27
B Loader 27*
94 for 2
Millfield 2s Won by 10 wkts 73 for 0
J Williams 45*
72 all out
S Smith 4-18
Wellington School      
Taunton School Lost by 163 runs 101 all out 264 all out
King's Taunton 20/20 Lost by 6 wkts 112
W Denford 40
113
R Longstreet 3-17
Canford 20/20 Won by 11 runs 151
J Williams 40
140
Budmouth Academy Won by 77 runs 205 for ? 128 all out
Taunton School 20/20      
Plymouth College Lost by 8 wkts 256 for 8
W Denford 90
257 for 2
MCC Won by 1 wkt 220 for 9
S Smith 60
218 all out
A Christie 4-64
Exeter School Won by 148 runs 260 all out
S Smith 86
H McDowell 82
J Williams 63*
112 all out
Devon Dumplings      
West Buckland Won by 70 runs 182 all out
J Williams 40
112 all out
W Denford 3-19
J Williams 3-14
Cardiff Eagles Won by 39 runs 206 all out
J Williams 89
S Lockwood 56
167 all out
T Rossiter 4-21
Sherborne Lost by 45 runs 169 all out 204 for 9
Royal Marines      
KEVICs 20/20 Won by 40 runs 218
J Williams 73
178
Clifton College Won by 38 runs 213 all out
S Smith 76
T Rossiter 57
175 all out
Clifton (S Africa)      
Well's Cathedral      
Queen's Taunton Won by 63 runs 211 all out
J Williams 95
148 all out
J Williams 5-20
R Hill 3-18
King's Taunton Won by 22 runs 225 all out
J Williams 77
T Rossiter 61
203 all out
       

Results 'A' Teams

Opposition 2nd U16/3rd U15A U14A U13A U12A
Millfield B     Won by 106 runs Won by 77 runs    
Netherlands U15s            
Newquay Trethervas (Lords Taverners)     Won by 7 wkts      
Wellington School           Won by 42 runs
Taunton School Lost Lost by 1 wkt   Lost by 5 runs Drawn Lost by 2 runs
Mount House           Won by 28 runs
King's Hall            
King's Bruton   Lost by 8 wkts        
Exeter School (Cup)       Won by 20 runs Won by 7 wkts Lost by 4 wkts
Millfield (Taverners)     Lost by 19 runs      
Exeter School     Won by 9 wkts   Lost by 30 runs  
Uffculme   Lost by 3 wkts        
King's Ottery 20/20            
Okehampton (Cup)       Won by 10 wkts    
Plymouth College     Won by 5 runs Won by 143 runs Won by 34 runs Won by 100 runs
St Peter's, Exeter       Won by 105 runs    
West Buckland     Lost by 3 Wkts     Won by 160 runs
Churston (Devon Cup,
semi-final)
           
Torquay BGS (Cup Final)       Lost by 5 wkts    
Mount House (Cup)         Won by 7 wkts  
Clifton College            
Sherborne Lost by 4 wkts   Lost by 5 wkts Won by 10 wkts    
Uppingham (Festival)     Won by 60 runs      
Malborough (Festival)     Won by 1 wkt      
Eton (Festival)     Lost by 7 wkts      
Queen's Taunton Won by 8 runs     Won by 39 runs Won by 9 wkts Won by 3 runs
Well's Cathedral            
             

Results 'B' Teams

Opposition Development Squad U15B U14B U13B U12B
St Peter's A          
Millfield C   Lost by 200 runs Lost by 45 runs    
Mount House         Lost by 8 runs
Taunton School   Won by 10 wkts   Lost by 5 wkts Won by 1 run
Exeter School       Won by 60 runs Won by 78 runs
King's Bruton A   Lost by 8 wkts Lost by 3 wkts    
Plymouth College         Won by 54 runs
Guernsey U15          
Grenville A   Lost by 52 runs      
Guernsey U17          
Portsmouth GS 20/20          
Portsmouth GS 20/20          
St Peter's A         Lost by 4 wkts
Wellington School         Won by 1 wkt
Uffculme School A     Lost by 4 wkts    
Shebbear A     Lost by 4 runs    
Sherborne   Lost by 1 wkt Won by 4 wkts    
Clyst Vale A     Won by 41 runs   Lost by 8 wkts
Queen's Taunton   Won by 29 runs     Won by 7 wkts
Clifton College          
           
           
           
           

 

Opposition 50's 100's 5 Wickets
Filton Academy      
Millfield A Christie 55
Z Bess 71
T Cole 53
  A Christie 5-12
Netherlands      
Wellington School   W Sobczak 101*
 
Taunton School S Wyatt-Haines 66
W Sobczak 53
  B Hall 5-16
King's Taunton      
Mount House W Sobczak 60*   W Sobczak 5-8,
D Penberthy
5-16
MCC S Smith 60    
St Peter's Exeter H Folland 87    
Exeter School S Smith 86
H McDowell 82
J Williams 63*
M Handford 58*
J Webber 73*
S Wyatt-Haines
62
W Sobczak 60*
T Ansell 73
  T Cole 5-0
Eggbuckland (Cup)      
Plymouth College W Denford 90
B Shelbourne 52
A Chilcott 76*
D Penberthy 65
H Folland 122
W Sobczak 117*
 
Shebbear W French 61   B Shelbourne 5-21
West Buckland W Sobczak 77 S Wyatt-Haines 110*  
King's Ottery      
Uffculme     H Frankpitt 5-25
Okehampton (Cup) T Ansell 50*    
Sherborne J Williams 89
S Lockwood 56
   
KEVICs J Williams 51    
Torquay Boys Grammar W French 50    
King's Bruton      
Royal Marines      
Clifton College S Smith 76
T Rossiter 51
   
Queen's Taunton O Watts 69
S Wyatt-Haines 51
J Williams 95
  R Hill 3-18
J Williams 5-20
Wells Cathedral      
       
       
       

[ back to previous page ]