Athletics 2009

Pain is only temporary. Glory lasts forever.

Club Captain: Bess Menheneott NC/W
Boys' Team Captain: Archie Miller FH/W
Girls' Team Captain: Louise Youngman NC/W

Boys' Team Vice Captain: Barney Loader FH
Girls' Team Vice Captain: Lizzie Wessely NC

Selected to represent Devon at the South West Championships

Congratulations to the following who, after excellent performances at the Devon Schools Athletics Championships on Saturday 13th June, have been selected to represent Devon at the South West Championships on Saturday 20th June 2009.

Pupil Group Event
Kate O’Hanlon Junior Girls Long Jump
Katie Robbins Intermediate Girls Shot
Lizzie Wessely Senior Girls 400m Hurdles
Bess Menheneott Senior Girls Javelin
Tom Fayers Intermediate Boys 100m Hurdles
Archie Miller Senior Boys 110m Hurdles
Jimmy Hawkins Senior Boys Javelin
  • Katie Robbins, Bess Menheneott, Tom Fayers and Jimmy Hawkins were all Devon Champions in the above events
  • Emma Selby was Devon Champion in the Intermediate Girls High Jump

NJK

Results from the South West Regional B Final of the English School's Cup

Congratulations to the 56 Blundellians who competed in the South West Regional B Final of the English School’s Cup on Tuesday 16th June 2009.

Group Pos. Points
Junior Girls 4th 286
Junior Boys 1st 373
Intermediate Girls 1st 323
Intermediate Boys 2nd 388
  • Special mention to Kate Robbins, who scored 31 points in the Shot

NJK

Selected to represent Exeter & District at Devon Finals

Group Pupil Event
JUNIOR BOYS Jack Webber 200m
Sam Wyatt-Haines 80m Hurdles
Calum Findlay Triple Jump
 
INTER BOYS Joe Packer 200m
High Jump
Sam Sendell 400m
Will Mildren 800m
Bradely Upcott-Fowler 1500m
Angus Fitzgerald 3000m
Tom Fayers 110m Hurdles
Tom Ricketts Triple Jump
Hugo Keefe Shot
 
SENIOR BOYS Harry Edmanson 100m
200m
Long Jump
Charles Newson 200m
Archie Miller 400m
110m Hurdles
James Hawkins 400m
Javelin
James Durban High Jump
Will CarrickSmith Discus
Shot
Group Pupil Event
JUNIOR GIRLS Kate O’Hanlon Long Jump
Elly Yard Javelin
 
INTER GIRLS Tessa Ryder 100m
High Jump
Katie Robbins 300m
Shot
Florrie Beard 1500m
Martha Seymour 80m Hurdles
300m Hurdles
Emma Selby High Jump
Sophie Birchmore Long Jump
 
SENIOR GIRLS Bess Menheneott 80m Hurdles
Javelin
Lizzie Wessely 400m Hurdles
Triple Jump
Long Jump

Inter-schools Athletics Meet April 2009

Boys' Over 17     Boys' Under 17     Boys' Under 15
1. Wellington 39 1. Wellington 43 1. Blundell's 40
2. King's Taunton 35.5 2. Blundell's 42 2. Wellington 32
3. Blundell's 33 3. King's, Taunton 24 3. Taunton 29
4. Taunton 15.5 4. Wellington 22 4. King's Taunton 22
 
Girls' Over 16   Girls' Under 16   COMBINED TOTALS
1. Blundell's 40 1. Blundell's 41 1. Blundell's 186
2. Taunton 25 2. King's, Taunton 26.5 2. Wellington 132
3. King's, Taunton 25 3. Taunton 22.5 3. King's, Taunton 115
4. Wellington 0 4. Wellington 18 4. Taunton 114

Millfield Meet 2009

Boys U20 U17 U16 U15 Total Pos.
Millfield            
Kings            
Blundell's 4th 3rd   2nd    
Wellington            
Bryanston            
Sherborne            
Taunton            
Queens            
Girls U20 U16 Total Pos.
Millfield 2nd      
Kings        
Blundell's 1st 2nd    
Wellington        
Bryanston        
Sherborne        
Taunton        
Queens        
Overall Total Pos.
Millfield    
Kings    
Blundell's    
Wellington    
Bryanston    
Sherborne    
Taunton    
Queens